Sunucu Sanallaştırma (VDS/VPS-Virtual Server) Hizmetleri

Bulut bilişim, kullanıcıların yerel konumlarında, herhangi bir işlem, yazılım, veri erişimi veya servis altyapısı gerekmeksizin; alınacak hizmetin sağlanabilmesini konu alan bilişim servisidir ve gelecek bu teknolojinin üzerine kurulmaktadır.

Sadece internet erişimi ile şirketinizi dünyanın her noktasına yanınızda taşıyabilirsiniz.

Virtual Dedicated Server (Vds) Nedir?

Vds açılım olarak ” Virtual Dedicated Server ” cümlesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Vps paketlerde donanımı kullanan işletim sistemi tektir. Yalnız VDS de ise bu durum farklıdır. Her kullanıcı için donanımı kullanan bir işletim sistemi vardır. Örneğin sunucuda bölünen Ram miktarı tümü ile o kullanıcıya atanır. ( Ram miktarı, kullanılmasa bile kullanıcıya atanır.) Böylece sanal yöntemdeki ram kısıtlamalarının önüne geçilir. Aynı sunucuda oluşturulmuş vds sunucular birbirini etkileyemezler. Sunucuya virüs bulaşması durumunda bu yalnızca o sunucuyu etkiler diğer vdslere bulaşmaz. Windows ve Linux olarak özelleştirilebilir ve tamamen ihtiyaca göre konfige edilip sonra ihtiyaç durumunda gene ihtiyaca göre şekillendirilebir.

Virtual Private Server (Vps) Nedir?

Vps açılım olarak ” Virtual Private Server ” cümlesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçedeki tam karşılığı Paylaşımlı Özel Sunucu anlamına gelmiştir. Buradaki mantık aynı sistem içerisinde ortak ram ve disk kullanımıdır. Yalnız ram ve diski kullanan bu ortak sanal sunucu grubu birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Zaten Gerçek Sunuculardan (yani dedicated) farkı da aynı donanımı birden fazla sanal sunucunun kullanabiliyor olmasıdır. Dedicated gibi fazla performans gerektiren hizmetleri karşılamaktansa, düşük maliyetde düşük ram kullanan sanal sunucular kullanılır. Hem ücret olarak çok uygundur hemde talep ettiğiniz sistemi karşılayacak kadar değere sahiptir.

Virtual Server Avantajları Nelerdir?

  • Herhangi bir VDS'deki virüsten diğer VDS’ler etkilenemez.
  • Fiziksel bir sunucu gibi her türlü işlem yapılabilir.
  • Kendisi için ayrılan kaynaklarından fazlasını kullanamaz.
  • Fiziksel bakım maliyeti olmadan kesintisiz çalışır.
  • Sisten kaynakları artırılabilirdir ve şekillendirilebilir.
  • Fiziksel sunucuya göre yer, enerji ve soğutma derdi yoktur.
  • Sunucunun yönetimi kolay ve heryerden erişilebilir.
  • Fiziksel sunuculara oranla maliyeti çok daha ucuzdur.
  • Şirketinizi internetin olduğu her yere taşımanızı sağlar.
  • Sınırsız yazılım desteği bulunur, ihtiyaca göre kullanılır.

Hizmetini Verdiğimiz Cloud Platformları !

Diğer Bulut Bilişim (Cloud Computing) Hizmetlerimiz !