RFID Etiketi ve Barkodlama Sistemleri

Radio Frequency Identification (Radyo Frekanslı Tanımlama) (okunuşu : arefaydi) kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Radyo dalgaları kullanarak nesneleri tekil veya toplu otomatik olarak tanımlamak için kullanılan teknolojilere verilen genel isimdir. RFID sistemi en basit hali ile içerisinde programlanabilir devre bulunan etiket ve RFID okuyucudan meydana gelir. Kuyumcu, giyim mağazaları gibi stok yoğun çalışan perakende ve toptan satış mağazalarında stok kontrolünün her gün yapılabilmesi amacı ile kullanılabilir.

Takip edilmesi istenen hareketli veya sabit varlıkların üzerinde bulunan RFID etiketlerin, radyo dalgaları yardımıyla kablosuz bir şekilde tanımlanması, takip edilmesi ve mevcut etiketlerin içine uzaktan veri yazma, okuma ve güncelleme işine RFID denilmektedir. RF-ID kelimesi ise Radio Frequency Identification (Radyo Frekansı ile Tanımlama) baş harflerinden oluşmaktadır.

RFID Etiketler, izlenmek istenen nesnelerin üzerine veya içine doğrudan yerleştirile bilinir. Bir RFID etikete kaydedilmiş olan bilgilere ulaşabilmek için gerekli iletişim için temel olarak RFID Anten ve RFID Okuyucu aracılığıyla sağlanmaktadır. RFID çiplerin kopyalanmasını engellemek için bir çok koruma yöntemi bulunmaktadır. Çip içindeki bilgilere erişimi engelleyebilir, kilitleyebilir veya dilediğiniz zaman RFID Anten veya RFID Yazıcı aracılığıyla RFID etiketi tekrar canlanamayacak hale getirerek bir barkod etiketinden hiçbir farkı kalmamasını sağlayabilirsiniz. RFID etiketler kendi içinde enerjiyi alma şekillerine göre üçe ayrılır. Bunlar;

Pasif RFID Etiketler : Kendilerine ait Güç kaynakları yoktur. Enerji olarak RFID Okuyucudan gelen enerjiyi(Radyo Dalgalarını) kullanırlar. Çevresel koşullara göre, etiketlere erişim zorlaşabilir.

Aktif RFID Etiketler : Kendilerine ait Kendi güç kaynakları vardır. Sinyal yayını yaparlar. Genellikle performans sorunları olmaz. Mesafeler yayın frekansına göre değişebilir.

Yarı Aktif RFID Etiketler : Etiketler üzerinde küçük bir güç kaynağı bulunmaktadır. Veri aktarımı Pasif RFID etiketlere göre biraz daha hızlı olsa da çalışma mantığı aynıdır.

RFID Okuyucular (RFID Reader) : RFID Okuyucular sabit, mobil ve kompakt olmak üzere kendi arasında üçe ayrılırlar. Dahili veya Harici RFID Anten aracılığıyla Etiketlerin çiplerinde kayıtlı bilgilerin okunup sisteme iletilmesini sağlarlar. Okuyucu seçiminde okuma hassasiyetine ve RF gücüne dikkat edilmesi gerekir.

RFID'in Barkod Sistemine Göre Avantajları?

  • Barkod sisteminde 1 dakikada en fazla 50 - 60 ürün sayılabilirken RFID sisteminde 1 dakikada 2.000 in üzerinde ürün sayılabilir.
  • Barkod yönteminde stok sayım işlemlerinde barkod okuyucunun etiket üzerindeki barkod çizgilerini görmesi zorunludur. RFID sisteminde okuyucunun etiketi görmesine gerek yoktur.
  • Barkod sisteminde ürünler toplu olarak okutulamaz. RFID sisteminde okuyucu çalıştırıldığında menzil içerisindeki yüzlerce ürün etiketi hemen okutulur.
  • Kullanılacak olan etiketler standart etiketler ile aynı görünüme sahip olduğundan ürün üzerinde kötü görünmez.

 

RFID İşletmeme Neler Kazandırır?

  • RFID öncesinde günler alan stok ve envanter sayımı gibi iş süreçleri RFID ile saatler hatta dakikalar içerisinde tamamlanabilir.
  • Barkod malzemenin cinsini belirlerken, RFID malzemeyi belirler. Ayrıca basit bir seri numarasından öte, malzeminin üretildiği tarih, üreticisi, son kullanma tarihi gibi detaylı bilgi saklanabilir.
  • RFID ile bir saniyede 750 malzemeden fazlası bile okunabilir.
  • Diğer veri toplama teknolojilerindeki gibi malzemeler tek tek değil toplu algılanır. Malzemenin görüş alanında olmasına ihtiyaç yoktur.
  • RFID, bir otomatik veri toplama sistemi olduğundan insan faktörü içeren yöntemlere göre daha hatasız veri toplanmasını sağlar.

 

Hizmetini Verdiğimiz Sistem, Barkod, Printer ve Network Markalarımız !

Diğer Sistem ve Network Hizmetlerimiz !